Świat wirtualny jest dziś bardziej atrakcyjny od tego rzeczywistego. Można w nim zatracić się bez reszty i odpocząć od męczącej codzienności. Czy jednak tylko odpoczynek możemy otrzymać w sieci? Zdecydowanie nie. Otóż dzięki internetowi możemy także z powodzeniem trzymać się twardej rzeczywistości i czynić ją nieco prostszą w odbiorze.

Służą do tego chociażby płatności elektroniczne. Pozwalają na to, by płacić za realne towary i usługi bez wykorzystania materialnych środków płatniczych, jakimi są pieniądze, rozumiane fizycznie — czyli gotówka. Dzięki temu, czym jest karta kredytowa czy karta płatnicza, zrewolucjonizował się rynek ekonomiczny. Dziś nie potrzeba, aby w obrocie było dużo pieniędzy. Wystarczy, jeśli jest ich tyle, ile konsumenci będą wykorzystywać do płacenia gotówką.

Oczywiście konieczne są nadwyżki. Nie może dojść do sytuacji, kiedy w bankach zabraknie rzeczywistych pieniędzy. Tak samo w sklepach czy punktach usługowych. Całkowite wycofanie pieniędzy fizycznych z obrotu wydaje się niemożliwe, jednak czas pokaże, czy będą one konieczne do wykonywania płatności za kilka lub kilkanaście lat.