Karta płatnicza to karta dzięki której możemy płacić za różne produkty bez fizycznej gotówki. Jest to o wiele wygodniejszy sposób gospodarowania zasobami naszych portfeli od tradycyjnych środków.

Nasze dzieci chcą iść z dobą czasu, chcą być jak „dorośli” i posiadać kartę płatniczą. Myślą, że w ten sposób zdobędą poważanie wśród swoich rówieśników. Zwykle rodzice godzą się na tę zachciankę swoich pociech i mówią nam o tym dane statystyczne, bo aż 68% rodziców powiedziało nam, że jego syn czy córka posiada kartę płatniczą. Mówią oni, że jest to dla nich wygodne, wtedy gdy zbliża się początek miesiąca czyli czas przydzielenia kieszonkowego. Rodzic już w parę ruchów palcem może to mieć z głowy.

Rozpatrzmy teraz parę negatywnych skutków posiadania karty przez nasze potomstwo. Przede wszystkim nastolatkowie mogą nie być w stanie racjonalnie używać tych pieniędzy. Jeśli fizycznie ich nie widzą to nie myślą o tym, że mogą się one kiedyś skończyć. Rezultat tego jest taki, że już po pierwszym tygodniu może zabraknąć środków na koncie. Wtedy przychodzą z płaczem do rodziców i proszą o dodatkowy zastrzyk gotówki. Oczywiście nie jest tak we wszystkich przypadkach, bo są dzieci bardziej rozważne i te mniej rozważne. Jeżeli wiedzą oni jak działa świat to z pewnością będą wiedzieli jak korzystać z kart płatniczych.