Przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne, nawet te małe takie jak choćby food trucki, zobowiązani są do posiadania urządzeń fiskalnych. Często ich zakup to dla początkującego przedsiębiorcy niemały wydatek, a dodatkowo mnogość urządzeń dostępnych na rynku sprawia, że stajemy przed poważnym dylematem i zadajemy pytanie: „Jakie kasy fiskalne do gastronomii? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Wszystko zależy od specyfiki danej działalności i podejścia przedsiębiorcy, ale jest kilka cech, na które warto zwrócić uwagę wybierając kasę fiskalną do lokalu gastronomicznego. Po pierwsze można kierować się kryterium ceny i zdecydować się na zwykłą, prostą kasę fiskalną online. Jednak urządzenie takie nie posiada zbyt wielu dodatkowych funkcji, które szczególnie w przypadku gastronomii mogą okazać się kluczowe. Można też zdecydować się na drukarkę fiskalną, ale wówczas koszty będą dużo wyższe. Drukarka nie funkcjonuje sama, potrzebuje komputera ze specjalnym oprogramowaniem, co zwiększa koszty.

Warto więc rozważyć zakup kasy fiskalnej ze średniej półki. Takiej, która zaoferuje nam już kilka dodatkowych opcji. O jakich funkcjonalnościach mowa? Na przykład o możliwości dzielenia paragonów. O ile w sklepie nie jest to opcja potrzebna, o tyle w gastronomii chęć podziału rachunku między kilku klientów zdarza się stosunkowo często. Tu warto wspomnieć także o innej, choć nieco pokrewnej i również przydatnej w gastronomii opcji – mianowicie dzieleniu należności na różne formy płatności. Po drugie, choć wydaje się to dziś oczywiste, musimy klientom udostępnić płatności partą. Warto więc rozważyć zakup kasoterminalu.

Trzecie kryterium to możliwość obsługi kilku paragonów jednocześnie. To opcja niezbędna w każdym lokalu z obsługą stolików. oprócz tego warto zwrócić uwagę na stały dostęp do danych sprzedażowych i możliwości ich przetwarzania. Analiza danych finansowych to opcja przydatna w każdym biznesie. Atutem będzie także łatwość modyfikacji listy towarów, które na naszej kasie będziemy nabijać, warto wziąć pod uwagę, że w gastronomii menu ulega częstym modyfikacją.